6 foods that are cheap and nutritious

Category: Personal Finances

 

Who says eating healthy is expensive? It doesn’t have to be! With proper planning and limiting restaurant visits, it can be simple to maintain a healthy lifestyle without breaking the bank. The key to saving money on healthy food at the grocery store is to buy the right things; avoid prepackaged meals, which tend to be high in sodium and also come with higher price tags. The following are just of the many “super foods” that are not only very nutritious, but are also pretty cheap:

Kale

Average cost: $1.00/bunch

A healthy, leafy green that is often cheaper than other salad greens, kale is very versatile and can be used for a delicious salad, whether on the side or as an entree. It also works well as the main ingredient in a healthy smoothie or juice!

Squash

Average cost: $1.00/pound

There are a lot of variations of squash, all of which are tasty, inexpensive, and chock full of fiber and vitamins. Make a delicious soup, flavorful casserole dish, or even use it as a sweet filling in homemade ravioli. It’s also great on its own.

Carrots

Average cost: 25 cents/cup

 

Carrots are not only great by themselves as a snack, but they’re one of the cheaper vegetables available at most grocery stores, and they go well with so many different dishes. Whether tossed into a stew or eaten on the side, carrots offer many benefits—they improve vision, promote healthier skin, and can even help prevent heart disease. You can also reap the health benefits of carrots by juicing them.

 

Potatoes

Average cost: 33 cents per potato

Sans butter, salt, and oil, potatoes are very healthy and nutritious. They are loaded with fiber, vitamins, and potassium, which can help properly fuel your body and keep you full.

Bananas

Average cost: 35 cents per banana

 

Similar to potatoes, bananas are a good source of potassium, vitamins, and fiber. They make for a healthy, inexpensive breakfast or snack, and work well in a plethora of smoothie recipes.

 

Brown rice

Average cost: $1.59/pound

The healthier alternative to white rice, brown rice is a side dish that works well with just about any meal. Not only is it inexpensive (especially when purchased in bulk), but replacing white rice with brown rice may also lower your risk of high blood pressure and diabetes. Plus, the high fiber in brown rice helps to keep you fuller, longer.

Whether you have mounting bills and debt to take care of, or it’s every day expenses that are accumulating, Peachtree understands that a lump sum of cash can help make things easier. If you’re receiving long-term payments from an annuity or a structured settlement, they might be helpful, but not enough. Life changes, and your financial situation might be different now, so the initial timing setup of your payment stream may no longer be convenient. This is how Peachtree Financial Solutions can help.

Peachtree Financial Solutions can purchase your future structured settlement payments and offer you that money sooner in a lump sum payment. You can sell all of your payments if you’d like, but you also have the option of selling just a portion of your future annuity payments. If you choose to just sell a portion, you can always decide later to sell more of your payments if you need extra cash again. If you have any questions about how the process works or you’d like more information, call Peachtree Financial Solutions. We’d be happy to explain the process to you in further detail, and we can also offer you a completely free quote. Contact Peachtree Financial Solutions today!

 

Nothing above is meant to provide financial or tax advice. You should meet with appropriate professionals for such services.

Tags: food costs, grocery shopping

Comments are closed.